fizikalna terapija
NaslovnicaBolestiMortonova metatarzalgija - Mortonov neurom

Mortonova metatarzalgija – Mortonov neurom

Mortonova metatarzalgija predstavlja vrlo neugodan sindrom, a karakterizira ga bol u stopalu uslijed koje je otežano, a ponekad i onemogućeno normalno hodanje, dok je uzrok tih bolova neurološki.

Kod Mortonovog neuroma radi se o promjeni na jednom malom živcu koji je smješten između 2. i 3. ili 3. i 4. nožnog prsta, te prolazi ispod ligamenta koji spaja dvije kosti na stopalu. Ta promjena odnosi se na njegovo zadebljanje. Iako se u početku mislilo da je riječ o tumoru, pa zatim o upalnom procesu, s vremenom su obije ove teorije odbačene. Zadebljanje se naprosto razvija kao odgovor na iritaciju, traumu ili veliki pritisak, a čak 10 puta je češći u žena no u muškaraca.

Klinička slika kod Mortonove metatarzalgije

Simptomi ovog stanja prije svega su bol i pečenje sa prednje i donje strane stopala, odnosno na „korijenima” prstiju. Ta bol se u glavnom pojačava fizičkom aktivnošću, napose hodanjem i trčanjem, a ponekad i samim nošenjem cipela. Moguća je također i utrnutost prstiju i prednjeg dijela stopala, te druge neugodne senzacije u nožnim prstima. Bol će svakako pojačati nošenje cipela sa visokim potpeticama, kao i uskih cipela. Pri pregledu važno je isključiti cijeli niz stanja koja imorton1.jpegmaju slične simptome. Prije svega lom zamora, naročito u sportaša, zatim artritis, reumatoidnii artritis, giht, te upalna stanja na tetivama. U tu svrhu posve je uputno učiniti RTG dijagnostiku, a po potrebi i ultrazvučnu pretragu. Rijetko je potrebno dodatno potvrditi dijagnozu magnetskom rezonancom. Posebice je važno temeljito pregledati kožu donje strane stopala kako bi se isključili žuljevi ili kalusi.

Liječenje Mortonove metatarsalgije

Mortonova metatarzalgija čak 10 puta je češća u žena no u muškaraca.

Liječenje ovog oboljenja izgleda jednostavno, no u praksi nije uvijek djelotvorno. Literatura uobičajeno preporučuje nošenje specijalnih ortopedskih uložaka, udobne obuće, uzimanje analgetika, ili direktno injektiranje analgetika i kortikosteroida (blokada) na zonu živčanog zadebljanja. U koliko sve to ne pomogne, preporuča se operativni zahvat kojemu je cilj odstraniti zadebljali živac. Rezultati ovakvog postupka mogu, ali i ne moraju biti zadovoljavajući.

Fizikalna terapija kod Mortonove metatarzalgije

Iako se u literaturi rijetko ili uopće ne spominje fizioterapija kao opcija u liječenju ovog stanja, naše iskustvo govori u prilog tome da ova terapijska metoda može biti od velike pomoći u smanjenju ili uklanjanju bolova kod ovog neugodnog sindroma. Dvije su temeljne opcije. Prva je zasnovana na terapiji laserom i ultrazvukom. U ovom pristupu ultrazvuk svojim mikrovibracijama, a laser svojim  fotostimulacijskim i termičkim učinkom smanjuju bolnost pri pokretanju . U kombinaciji sa vježbama propriocepcije moguće se minimalizirati ili potpuno ukloniti bolove kod većine pacijenata. Drugu opciju predstavlja terapija udarnim valom i njen učinak na smanjenje osjetljivosti receptora za bol putem hiperstimulacijske analgezije, opet u kombinaciji sa vježbama. Uz dodatak brige o adekvatnoj obući, kao i sa kvalitetnim ortopedskim ulošcima, mortonova metatarzalgija jest jedan neugodan, ali lječiv bolni sindrom koji ne mora umanjivati sposobnost za obavljanje dnevnih ili sportskih aktivnosti.

Dean Mistura, fizioterapeut – Scipion.hr

Pratite nas

Fizikalna terapija Filipović i Bosnar

Popularno

Kinetek – pasivno razgibavanje koljenog zgloba

0
Kinetek predstavlja moderan aparat za pasivno razgibavanje zgloba. Koristimo ga kod smanjenog opsega pokreta koljenog zgloba, najčešće post-operativno, no i kod kontraktura različite etiologije....
blank

Prijava na Newsletter

Prijavi se i budi u tijeku sa najboljim akcijama i najnovijom ponudom.

Unesite svoju e-mail adresu u polje ispod