Ultrazvuk se u fizikalnoj terapiji upotrebljava u prvom redu kao terapijsko sredstvo. Djelovanje mu je mehaničko, a radi se zapravo o mikro masaži, mehaničkom zbijanju i rastezanju tkiva i gibanju pojedinih čestica tkiva.
Najvažnije djelovanje je toplinsko. Mehanička se energija u tkivima kroz koja prolazi pretvara u toplinu i to posebno na mjestima gdje dolazi do refleksije ultrazvuka, a to je granica između mekih tkiva i kosti.
Ultrazvučna dijatermija
Dakle ultrazvuk je još jedna procedura kojom možemo toplinski djelovati na dublje dijelove tkiva unutar lokomotornog sustava, te se primjena ultrazvuka često naziva i ultrazvučnom dijatermijom.
Ljudsko uho čuje frekvencije zvučnih titraja između 20Hz i 20 Khz. Titraji ispod 20 Hz nazivaju se infrazvukom, a titraju iznad 20 kHz ultrazvukom.
Na kojem principu ultrazvuk radi?
Aparat za primjenu sastoji se od generator izmjenične struje frekvencije od 800 kHz koja se dovodi na kristal smješten u glavi aplikatora. Izmjenična polarizacija kristala dovodi do njegova titranja iste frekvencije i dobili smo ultrazvuk.
Da bi se izbjegla prisutnost zraka u naborima kože, koristimo kontaktno sredstvo (parafinsko ulje, gelove, čak I voltaren). Visoke doze ultrazvuka mogu mehanički oštetiti tkivo, tako da se ne primjenjuju doze veće od 2 W/cm2 površine glave aplikatora. Na zakrivljene dijelove. (šake, stopala) ultrazvuk se može primijeniti u vodenoj kupci, no tada je frekvencija 800 kHz-1MHz.
Trajanje aplikacije iznosi 5-10 minuta ovisno o stanju. Ne primjenjuje na strukture središnjeg živčanog sustava, područje srca i gravidni uterus.
Kada koristimo ultrazvuk?
- kronične degenerativne bolesti
- entenzitisi
- burzitisi
- tendovaginitisi
- kapsulitisi
- ozljede ligamenata
- bolno i zakočeno rame
- radijalni i ulnarni epicondilitis
Kada ne koristimo ultrazvuk?
- akutne i svježe upale
- bilo koje stanje u kojem bi izazivanje hiperemije bilo suvišno ili štetno
- sklonost krvarenju
Terapijski ultrazvuk