fizikalna terapija
fizikalna terapija
Naslovnica Bolesti Inkontinencija - nekontolirani nagon za mokrenje

Inkontinencija – nekontolirani nagon za mokrenje

Inkontinencija je česta pojava nekontroliranog nagona za mokrenjem koja se javlja kao posljedica debljine, bolesti prostate, infekcija urinarnog trakta, stresa, dijabetesa, Alzheimera ili Parkinsove bolesti.

Stoga smo povezali problem inkontinencije i napravili okvirnu sliku prehrane kako bismo spriječili ili olakšali ove tegobe nekontroliranog mokrenja.

Kako se hraniti kod problema sa inkontinencijom

Jedite češće i manje obroke. Preporučuje se piti  8 do 10 čaša vode. Žvačite dobro hranu, jer pljuvačne žlijezde luče tvari koje dodaju lužnatu kvalitetu svakom zalogaju. Svakom obroku dodajte lisnato zeleno povrće, po mogućnosti gorkastog okusa.

Ograničite unos zasićenih masnoća (margarin, majoneza), šećera (kolači, voćni sokovi), mesa (crveno meso) i kofeina jer potiču izlučivanje inzulina oslobađanjem šećera te potiču množenje kandide i bakterija u mokraćnoj cijevi.

Za zdravu prehranu potrebno je imati pravu ravnotežu kisele i bazične hrane. U našoj prehrani prevladavaju kisele namirnice, kao što su meso, suhomesnati proizvodi, prerađena hrana na osnovi pšeničnog brašna, slatkiši, kava i alkoholna pića. Samo 20% hrane je u obliku lužina ( voće, povrće, biljke i negazirana mineralna voda ).

Nepravilna prehrana, fizički i psihički stres dodatno uzrokuju nastajanje prevelikih količina kiseline u tijelu. Stres, nedostatak vode, kiselost organizma, unos namirnica visokog GI i debljina glavni su uzročnici pojave bolesti  dijabetesa, infekcija urinarnog trakta, bolesti prostate i pojave drugih kroničnih bolesti gdje se posljedično javlja i inkontinencija.

Fizička aktivnost je poželjna

Treba održavati idealnu tjelesnu težinu, a u slučaju debljanja, bez razmišljanja promjenama u prehrani smanjiti suvišne kilograme. Smršaviti se može vrlo jednostavno  samo ako smanjimo količinski unos kruha, tjestenine, slatkiša (za pola od sadašnjeg unosa) dok se povećava količina sirovog povrća na 4 šalice i voća za najmanje 2 porcije (čime povećavamo osjećaj sitosti, olakšavamo redovitu probavu, dobivamo antioksidanse, vitamine, minerale). Fizička aktivnost je neizbježna.

Prednost unosa vlaknaste hrane

Velika opasnost je unos namirnica visokog GI (prvenstveno rafiniranih ugljikohidrata). Svakako krećemo od smanjenog unosa sokova , šećera u kavi i čajevima i na kraju pripazimo na unos slatkiša. Preporučuje se unos svježeg voća (bobičasto voće, grožđe, lubenica, banana) i ribe.

Dajte prednost vlaknastoj hrani. Od ugljikohidrata u prehranu treba uključiti što više integralne tjestenine, rižu punog zrna, žitarice , grah, bob, mahunarke, svježe voće (bobičasto voće) i povrće (zeleno lisnato povrće)  jer sadrže mnogo vlakna, reguliraju probavu i održavaju razinu šećera.

Ograničavamo unos nezdravih masti koje se često kombiniraju sa ugljikohidratima ( margarin, pržene namirnice, majoneza, vrhnje za kuhanje) dok je dozvoljeni unos sjemenki buće, lanene sjemenke,  bademi, orasi, sezam.

Magnezij igra važnu ulogu!

Magnezij igra važnu ulogu u relaksaciji živaca i mišića te olakšava simptome stresa. Masna i pržena hrana, pića bogata fosfatima (npr. Coca-Cola), pretjerana konzumacija soli i alkohola smanjuju iskoristivost magnezija u organizmu što može dovesti do njegova deficita. Najbolji izvori magnezija u hrani su cjelovite žitarice, smokve, bademi, orasi, sjemenke, tamnozeleno povrće i banane.

Nadalje se preporučuje smanjiti unos začinjene hrane (čili, basmati), dok od začina možete uvrstiti u prehranu kurkumu. Izbjegavajte slanu hranu i unos crvenog mesa. Šparoge, lubenica, banana, plava riba i ostale navedene namirnice izvrsno djeluju na opuštanje i čuvaju zdravlje cjelokupnog organizma.

Osim toga veliki značaj pridodajemo i namirnicama  bogatim flavonoidima, selenom, cinkom, esencijalnim masnim kiselinama ,biljnim hormonima, te vitaminima A, C i E.

Od multivitamnskih preparata se preporučuje: vitamin C; vitamini B kompleksa, cink, kalcij sa magnezijom i vitaminom D3 , elementi u tragovima i esencijalne masne kiseline (omega – 3 dobivene molekularnom destilacijom i ulje noćurka) koji pospješuju obrambenu sposobnost organizma i sprječavaju povrat nastalih infekcija.

Radi uravnotežene proizvodnje estrogena preporučuje se unos fitoestrogena. Fitoestrogeni djeluju kao antagonisti estrogena i reduciraju rizik promoviranja rasta tumora osjetljivih na estrogen. Veliku opasnost predstavljaju kseno – estrogeni.

Ovi su spojevi prisutni u mnogim pesticidima i plastici, a strukturom su slični estrogenu. Usko su vezani uz ozbiljne zdravstvene probleme. Unesete li u svoju hranu više namirnica uzgojenih biološkim uzgojem, smanjit ćete unos kseno-estrogena iz okoliša.

Izbjegavajte hranu umotanu u plastiku. Svakako povećajte unos povrća kao što su brokula, prokulica i kupus te namirnica bogatih fitoestrogenima poput soje, leće i slanutka

URINARNE INFEKCIJE

Simtpome učestalih urinarnih infekcija možemo smanjiti sljedećim putem.

U ovu skupinu pripadaju namirnice koje zbog svog diuretičkog djelovanja pomažu odstranjivanju otrova, a to su mrkva, repa i kopriva.

Brusnica (Vaccinium vitis-idaea) je bogata antioksidansima

Brusnica (Vaccinium vitis-idaea) je bogata antioksidansima (A, C vitamin) i tvarima sa P-vitaminskim djelovanjem. Osim toga bobe u svom sastavu imaju još i jabučnu, limunsku i jantarnu kiselinu, tanine i pektine. Listovi brusnice bogati su glikozidima koji djeluju povoljno u terapiji kroničnog katara mjehura i mokraćnih putova.

Sok od bobica savjetuje se preventivno i terapijski kod sklonosti upalama urinarnog trakta jer pomaže u očuvanju pH (kiselosti) urina. Kura traje 3 tjedna nakon čega se znatno smanjuje mogućnost recidiva upala.

Preporučuje se osobama koje pate od inkontinencije ili nose kateter nakon operativnih zahvata na mokraćnom mjehuru, u slučaju povećanja i upale prostate te kod svih slučajeva gdje postoji povećan rizik za infekcije mokraćnog sustava. Također se savjetuje i tijekom trudnoće.

Česte su pogreške kod oboljelih od kroničnih uroloških infekcija, zbog neznanja  o uzajamnom djelovanju biljaka. U cilju da se što prije riješe infekcije, često se odlučuju na uzimanje UVIN čaja i istovremeno ispijanje soka ploda brusnice, što neutralizira djelovanje UVIN čaja.

Isto tako se uz UVIN čaj ne uzimaju kiseli voćni sokovi (citrusi) pa niti oni napravljeni od ploda brusnice. Isto tako niti veće doze vitamina C jer zbog svojstva zakiseljavanja urina može neutralizirati djelovanje UVIN čaja.

Probiotici (Lactobacillus acidophilus)

Probiotici (Lactobacillus acidophilus)  jačaju imunitet i djeluju protektivno i protuupalno na urogenitalni trakt . Njihov unos je neophodan nakon dugotrajnih antibiotskih kura. Lactobacillus acidophilus  stvaraju iz glikogena mliječnu kiselinu koja osigurava nizak pH sredine u kojoj se nalaze, te na taj način čine prvu obrambenu liniju u nastupanju različitih infekcija.

Prirodni izvor lactobacillusa je obični jogurt (Acidofil, LGG, Bio jogurt itd). Također su korisni i mnogobrojni suplementi u obliku tableta, kapsula, praha ili napitka koji sadrže ove dobre bakterije.

Uspostavljanje zdrave ravnoteže gljivica u organizmu možemo postići pomoću ekstrakta limunovih sjemenki, češnjaka, kaprilne kiseline i berberina. Ova sredstva se ne resorbiraju u krv, pa ih možete uzimati i za vrijeme trudnoće i dojenja.

Propolis

Propolis ima snažno antibakterijsko, antiviralno, antifungalno, protuupalno i imunostimulacijsko djelovanje što ga čini idealnim  izborom kod liječenja kroničnih bolesti.

FITOESTROGENI I PRIRODNA REGULACIJA ESTROGENA

Korisno je voće bogato mineralom borom jer povećava razinu estrogena. U ovu skupinu namirnica pripadaju:  jabuke, kruške, grožđe, suhe grožđice, breskve, orasi i drugi orašasti plodovi, datulje, kikiriki (dovoljno je svaki dan pojesti 2 jabuke i 100 g neslanog  kikirikija).

Od povrća naročito su korisni kupus, brokula, prokulice, cvjetača, kelj, rotkvice, repa (njihovi indoli sprečavaju negativni učinak estrogena); slično djelovanje imaju soja, grah, bob i ostale suhe mahunarke. Nadalje, treba što češće jesti ribu, a umjesto bijelog kruha, bijele tjestenine i bijele riže jesti te namirnice u integralnom obliku.

Fitoestrogeni su biljne komponente koje imitiraju aktivnosti i funkciju estrogena. Fitoestrogeni (izoflavoni) najzastupljeniji su u sojinim proizvodima poput tofua i tempeha, ali i u sjemenkama lana, sezama, češnjaka i crvene djeteline.

Ljekovita kadulja – Salvia off. i Muškatna kadulja- Salvia sclarea daju dva prekrasna eterična ulja koja također pomažu kod regulacije estrogena.

ZAŠTITA PROSTATE

Avokado pripada skupini kraljevskih voća iz mjesta gdje i potiče. Osim visokog sadržaja vlakana, sadrži kvalitetan sastav masnih kiselina. Prirodno sadrži sterole, a najviše beta-sitosterol.

Studije su pokazale da steroli, osobito beta-sitosterol, učinkovito sprječavaju i liječe bolesti prostate kao što je benigna hiperplazija prostate, i reduciraju razvoj stanica raka prostate.

Zahvaljujući velikom udjelu karotenoida, luteina i vitamina E čija je iskoristivost najveća u mastima koje upravo on sam i sadrži djeluje povoljno na zdravlje prostate. Avokado se izvrsno slaže s povrćem (mrkvom i krastavcima), voćem, mesom i ribom u raznim salatnim kombinacijama.

Nadalje veliki značaj dajemo hrani bogata selenom. U ovu skupinu pripadaju pšenične klice, haringa  i ostale školjke, jetra i bubrezi govedine, jaja, sezamove i suncokretove sjemenke, gljive, crveni i bijeli luk i alge.

Zatim, dnevno je potrebno unositi 15mg cinka.  Cink se može naći u sjemenkama tikve, rakovima, oštrigama, grahu kao i orasima.Dobra pomoč prostati jesu i multivitaminski dodaci prehrani: vitamin A – (astaxantin, beta karoten), vitamin E – gama tokoferol (1200IU), likopen (10mg).

Rajčica obiluje likopenom i beta karotenom. Preporučuje se uzimati u svim oblicima, izbjegava se pakirana u limenkama.

Ekstrakt ploda sabal palme (lat. Serenoa repens) i ekstrakt ploda afričke šljive, Pygeum te ekstrakt lista koprive izvrsna su preventiva u cilju zaštite prostate.

Potvrđeno je da izoflavoni uglavnom zbog utjecaja na aktivnost enzima povezanih s prostatom mogu znatno poboljšati njenu funkciju i tako smanjiti učestalost noćnog mokrenja, poboljšati protok mokraće i općenito unaprijediti kvalitetu života

Smatra se da je za antihelmintičko djelovanje sjemenke bundeve najodgovornija aminokiselina kurkurbitacin, a delta-7 –steroli u masnim uljima blokiraju dihidrotestosteron na androgenim receptorima što sprječava hiperproliferaciju stanica prostate. Uključite u prehranu kašu mljevenih ne oljuštenih sjemenki ili ne oljušte smrvljene sjemenke.

PRAVILA i ZABLUDE KOD INKONTINENCIJE

Povećani unos tekućine  pomaže organizmu u čišćenju mnogobrojnih otrova  i toksičnih tvari, olakšava probavu i sprječava dehidraciju. Preporučuje se piti maksimalno 2l vode dnevno.

Povećani unos  tekućine potiče na mokrenje i na taj način opterećuje mokraćni mjehur. Ograničite unos tekućine u večernjim satima kako bi smanjili odlazak na mokrenje tijekom noći.

Ako smanjimo unos tekućine, mnogi  misle kako će i manje mokriti. Upravo na ovaj način nadražujemo mjehur i provociramo nastanak raznih infekcija urinarnog trakta .Preporučuje se piti minimalno 1 l tekućine dnevno.

Pijte po malo. Izbjegavajte pijenje tekućine u vrijeme jela

Pivo potiče mokrenje i dobro je za zdravlje urinarnog trakta i prostate? Pivo kao i druga alkoholna pića, vino i likeri, potiču pojačano mokrenje. Alkohol osim što pojačava izlučivanje urina i na taj način nadražuje mokraćni mjehur, alkohol ometa rad u  mozgu koji dobiva signale za pražnjenje mjehura i na taj način potiče nekontrolirano mokrenje.

Kofein, kava, čajevi i napitci bogati kofeinom potiču dehidraciju i na taj način nadražuju mokraćni mjehur. Mokrenje je mnogo lakše kontrolirati  uz smanjeni unos kofeina.

Citrusno voće, juice, kava, čajevi i rajčica, zakiseljavaju urin i tako nadražuju mjehur i potiču  nekontrolirano mokrenje.

Namirnice koje zakiseljavaju urin, kao i brusnica,  sprječavaju nastanak infekcija urinarnog trakta. Kod inkontinencije upravo ove namirnice nadražuju mokraćni mjehur i povećavaju nagon za mokrenjem.

Začinjena hrana i čokolada, također mogu iritirati mokraćni mjehur i uzrokovati nestabilnost mišića u nekih bolesnika što može dovesti do inkontinencije.  Preporučuje se smanjiti unos na par kockica čokolade. Kako hrana ne bi izgubila svoj okus, hranu začinite umjereno.

Sjemenke bundeve se koriste za alternativno liječenje prvog i drugog stadija benigne hiperplazije prostate. Isto tako se odobrava korištenje sjemenki  za  liječenje iritabilnog mokraćnog mjehura – inkontinencije.

Poželjne su namirnice bogate vlaknima jer reguliraju probavu, održavaju razinu šećera i povećavaju osjećaj sitosti. Vlakna vrlo uspješno održavaju tjelesnu težinu, sprječavaju pojavu dijabetesa i opstipacije.

Izbjegavajte namirnice visokog GI.

Fitoestrogene mogu uzimati žene i muškarci u cilju zaštite zdravlja.

Kod  inkontinencije može se primijeniti i eliminacijska dijeta. U ovom slučaju često problem stvara hrana koju organizam najčešće traži. Tijekom ove dijete pripazite da ne dolazi do gubitka kilograma.

Sandra Marić Bulat, nutricionist

Pratite nas

Fizikalna terapija Filipović i Bosnar

Popularno

Ultrazvuk – terapija ultrazvukom

0
Ultrazvuk se u fizikalnoj terapiji upotrebljava u prvom redu kao terapijsko sredstvo. Djelovanje mu je mehaničko, a radi se zapravo o mikro masaži, mehaničkom...
blank

Prijava na Newsletter

Prijavi se i budi u tijeku sa najboljim akcijama i najnovijom ponudom.

Unesite svoju e-mail adresu u polje ispod