Jednostavni detoksikacijski napitci koji pomažu mršavljenju:
Čajevi pomažu mršavljenju
Od čajeva odličan izbor tijekom mršavljenja predstavljaju čaj od đumbira, maslačka, mente i zeleni čaj jer ubrzavaju izmjenu tvari, smanjuju kolesterol, potiču detoksikaciju i na taj način vrlo uspješno reguliraju tjelesnu težinu
Limun i ljuta papričica
Nadalje pomoć kod mršavljenja može biti kombinacija limuna i ljute papričice. Ova kombinacija pročišćava probavni sustav i pospješuje detoksikaciju organizma. Preporučuje se pomiješati čaša vode sa 2 čajne žličice limuna (naribana korica i iscijeđeni sok) i 2 čajne žličice ljute papričice, te uzimati 1-2 l napitka kroz dan.
Limun, osim što je odličan saveznik u borbi protiv gripa i prehlada. Kako pripada porodici agruma napominjemo da su oni bogati flavonidom naringeninom, koji ima snažno djelovanje i utječe na mnoge funkcije tijela.
Naringenin smanjuje pohranjivanje masnoća konzumiranih za vrijeme obroka, a ujedno potiče njihovo sagorijevanje, pri čemu spušta razinu triglicerida i kolesterola te potiče prirodni tijek metaboličkih procesa.
Na taj način ovaj flavonid potiče mršavljenje, a djeluje na sasvim prirodan način, tako da ne morate kontrolirati apetit i pažljivo planirati obroke. Naringenin utječe na razvoj dijabetesa tipa 2 jer stabilizira količinu glukoze u tijelu. Otkriveno je da je to moćan antioksidans čija svojstva su slična svojstvima inzulina.
Ljuta papričica također jača imunitet i poboljšava vitalnost organizma, ubrzava metabolizam, sprječava nakupljanje celulita te ublažava osjećaj gladi. Kapsaicin iz papričice zagrijava tijelo, djeluje protuupalno i olakšava probavu.
Sok od brusnice
Sok od brusnice također ubrzava metabolizam i pomaže u sagorijevanju masti. Napitak brusnice i vode priprema se u njihovom omjeru 1:4. Za još bolji učinak dodaje se 1 čajna žličica pektina. Preporučuje se piti ujutro prije doručka, a može se uzimati i prije ručka i večere, naročito ako je prehrana siromašna proteinima.
Koje povrće pomaže kod mršavljenja?
Od povrća kupus, odnosno zelje ubrzava metabolizam i ima snažno detoksikacijsko djelovanje. Čak je i poželjan kod bolesti ulkusa želuca.
Za pripremu detoksikacijske smjese potrebno je pomiješati 1 limun, 125g zelja, 25g celera, 250g kruške i đumbir sa pola litre vode.
Sljedeći vrlo učinkovit detoks napitak koji je vrlo jednostavan za pripremu kod kuće je sok bogat kalijem.
- Pomiješajte 3 mrkve, 3 celera, par listova špinata i peršina. Izvrsna kombinacija koja čak pomažu u izlučivanju suvišne vode iz organizma i na taj način umanjuje vidljive nakupine celulita.
Za uspješno mršavljenje važno je prirodnim putem potaknuti sagorijevanje masti i tijelu osigurati sve hranjive tvari. Upravo zato su detoksikacijski napici idealan izbor.
Tako možete pripremiti i sljedeću smjesu od listova špinata, 3-4 mrkve, lišćem peršina, šaka oraha, 2-3 celera, đumbir, cikla, ½ šalice voćnog soka i pomiješati sa ¼ šalice vode. Pije se 3x dnevno.
Alkoholna pića i mršavljenje.
Alkohol sadrži mnogo ugljikohidrata, koje organizam tretira na drugačiji način od pravih ugljikohidrata. 1g alkohola sadrži čak 7 kcal, dok 1g ugljikohidrata sadrži 4 kcal. Pijenjem alkohola, organizam prvo troši energiju i iz alkohola, a zatim iz ugljikohidrata i masti.
Od kuda alkoholu ugljikohidrati? Sam proces fermentacije zahtijeva određenu količinu šećera. Npr. Suha vina sadrže malo preostalog šećera koji dodatno pospješuju fermentaciju, dok ga slatka vina imaju u mnogo većim količinama. Od vina manju količinu šećera sadrže: Sauvignon Blanc, Chardonnay, Pinot Noir, Cabernet Sav. i šampanjci.
Likeri kao što su Amaretto, Bailey’s Irish Cream, Campari i ostali sadrže ogromnu količinu dodanog šećera. Žestoka pića poput votke, ruma i viskija ne sadrže šećere. Od piva najmanje šećera sadrži svijetla piva.
Alkohol u organizmu djeluje kao otrov, gdje jetra dobiva dodatni zadatak na detoksikaciju. Osim toga potiče nagle oscilacije šećera, naročito ona pića sa mnogo šećera. Konzumacija alkohola se ne preporučuje piti na prazan želudac .
Muškarcima je dozvoljeno popiti 2 čaše dnevno, dok ženama samo 1 čaša alkohola dnevno.
Gazirani sokovi = tekuće kalorije.
Sadrže ogromnu količinu šećera i nemaju nikakvu nutritivnu vrijednost.
Dokazano je da se konzumacijom gaziranih sokova, pretilost kod djece povećala za 60 %.Otklanjaju iz organizma nama potrebne minerale. Gazirani sokovi dokazano povećavaju rizik za dijabetes, uništavaju zubnu caklinu, povećavaju rizik za osteoporozu, te povećavaju neobjašnjivu želju za slatkim.
Juhe
Od juha , moramo biti na oprezu sa mesnim juhama – sa dodatkom govedine, piletine ili drugog mesa jer kuhanjem sva masnoća ostaje u juhi. Nadalje se izbjegavaju juhe sa zaprškom, dodatkom kiselog vrhnja, mnogo soli i vegete.
Osnova juhe kod mršavljenja jesu dodano povrće i začini bez dodatka rezanaca i knedla. U juhe se mogu dodati češnjak, čili, curry, đumbir koji ubrzavaju izmjenu tvari.
A kako bi stvorili u juhi osjećaj za grickanje, narežite povrće u veće komadiće, nemojte prekuhati i dodajte po želji gljive.
Energetska pića
Visokoenergetski napici mogu biti sa visokom količinom šećera koje treba izbjegavati.
Dok neki sadrže određene stimulanse poput kofeina, guarane, zelenog čaja, turina koji su čak poželjni u umjerenim količinama za mršavljenje, ali treba obratiti pozornost na energetsku vrijednost.
Ove napitke ne preporučujemo dijabetičarima, visokotlakašima i srčanim bolesnicima.
Čajeve je poželjno kombinirati sa limunom , a kava se preporučuje uzimati bez šećera, po mogućnosti sa vrlo malo ili bez dodatka mlijeka.
Sandra Marić Bulat, nutricionist