Udarni val ili shockwave terapija je nova tehnika koja se u fizikalnoj terapiji koristi u rješavanju mnogih kroničnih i akutnih procesa u organizmu, a izrazit učinak ima u rješavanju bola! Koristimo ju kod problema kao što su teniski lakat, skakačko koljeno, kalcifikacija tetiva u području ramenog zgloba, bol u ahilovoj tetivi itd. Općenito tretman se pokazao izrazito učinkovitim kod stanja koja se teško i dugo liječe standardnim metodama fizikalne terapije.
ŠTO SE DOGAĐA TIJEKOM TERAPIJE UDARNIM VALOM?
Za vrijeme terapije, zvučni val visokog intenziteta djeluje na tkivo. To dovodi do niza korisnih učinaka kao što je neovaskularizacijski rast, suzbijanje upalnih procesa, stimulacija kolagena, disolucija kalcificiranih tvorevina.
DOBROBITI TERAPIJE UDARNIM VALOM:
-
- kliničke studije – stupanj uspješnosti terapije iznad 75%
- terapija udarnim valom ima izvanredan odnos uloženo/dobiveno
- ne-invazivno rješenje za kroničnu bol u ramenu, leđima, petama, laktovima
- terapija udarnim valom predstavlja novu tehnologiju sa medicinski dokazanim učincima
- bez anestezije, bez lijekova
- bez nuspojava
- glavna područja primjene: ortopedija, rehabilitacija, sportska medicina
KADA SVE KORISTIMO UDARNI VAL / SHOCKWAVE TERAPIJU
Fizikalna terapija – primjena SWT u fizikalnoj terapiji uglavnom je povezana s liječenjem kroničnih poremećaja mišića i tetiva, cervikalne boli, boli u leđima i tretiranju trigger točaka. U usporedbi s tradicionalnom ručnom terapijom, SWT je iznimno učinkovit. Smanjuje broj terapijskih tretmana i dovodi dugoročno do boljih rezultata. Uobičajene indikacije su:
SWT predstavlja alternativu u mnogim slučajevima kada se operativni zahvat čini neizbježnim!
-
- bolno rame
- epikondilitis
- petni trn/plantarni fasciitis
- myositis ossificans
- bolovi u Achilovoj tetivi
- patelarni tendinitis
- liječenje trigger točaka
Ortopedija – primjena udarnih valova u ortopediji usredotočuju se na liječenje kalcifikacija, bolnih egzostoza, raznih tendinitisa i usporeno zacjeljivanje lomova. SWT predstavlja alternativu u mnogim slučajevima kada se operativni zahvat čini neizbježnim. Uobičajene dijagnoze su:
-
- smrznuto rame
- periarthritis humeroscapularis
- calcar calcanei/ penti trn
- artrotične promjene – sekundarni simptomi
- ahilodinija
- lateralni i ulnarni epikondilitis
- skakačko koljeno
Sportska medicina – terapija udarnim valom vrlo se često primjenjuje u sportskoj medicini, zbog svojih zacjeljujućih i regenerativnih učinaka na meka tkiva. Tako se vrijeme oporavka nakon ozlijeda može maksimalno smanjiti. Uobičajene indikacije su:
-
- mišićna distenzija
- produženo tretiranje distorzije zgloba
- bol u kuku
- bol u križima
- ahilodinia
- ITB sindrom
ČESTO POSTAVLJENA PITANJA
- Koliki je postotak uspješnosti terapije udarnim valom?
Zabilježeni omjer uspješnosti kliničke primjene je širom svijeta između 77% – 80%. Svaki tretman je kumulativan, a rezultati se često osjećaju već nakon tri ili četiri tretmana. Moguće je osjetiti poboljšanje (najčešće smanjenje boli) već nakon prvog tretmana. - Je li tretman bolan?
Za vrijeme tretmana može doći do pojavljivanja neugode, ovisno o razini boli koju pacijent već osjeća u tom području. No, kako tretman traje samo oko pet minuta, većina pacijenata ga bez problema vrlo dobro podnosi. Nadalje, intenzitet tretmana može se podesiti već na samom početku kako bi se postigli neki analgetski učinci. - Javlja li se bol nakon tretmana?
Kod većine pacijenata bol se trenutačno smanjuje odmah nakon tretmana. Ipak, unutar 12-24 sata nakon tretmana može doći do povećane osjetljivosti u tretiranom području. Ta je osjetljivost obično lako podnošljiva, a u nekim slučajevima može trajati od nekoliko sati do nekoliko dana. - Što je sa “fizičkom aktivnosti” u odnosu na “odmaranju” nakon tretmana?
Preporuča se da se pacijenti suzdrže od fizičke aktivnosti, posebice ako ona uključuje tretirano područje, unutar 48 sati nakon svakog pojedinačnog tretmana. - Koliko je tretmana potrebno, i koliko često?
Svaki pojedini tretman traje 3-5 minuta gdje se aplicira najčešće 2000 udaraca. Kod većine stanja potrebno je pet tretmana. Tretmani se izvode s razmakom od 5-7 dana, ovisno o toleranciji pacijenta i responzivnosti tkiva te procijeni terapeuta